• AMERIKAN DOLARI
  8,4417
  % 0,17
 • € EURO
  9,9900
  % 0,27
 • £ POUND
  11,6980
  % 0,17
 • ALTIN (TL/GR)
  489,62
  % 0,77
 • YARIM ALTIN
  1.590,00
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  393921
  % 4,56
 • ETHEREUM/TL
  28542
  % 4,88
 • RIPPLE/TL
  9.09
  % 1,90

AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amsterdam Borsa Endeksi ya da bir diğer adı ile AEX ile ilgili hazırlayacağımız bu yazıda merak ettiğiniz tüm ayrıntıları bulacaksınız. AEX başta Hollanda olmak üzere tüm Avrupa ekonomisini etkileyen bir piyasadır. Özellikle geçtiğimiz yıl dünya ortalamasının üzerinde bir işlem hacmine sahip olan AEX, her yıl en karlı şirketleri listeleyerek yatırımcıların yüzünü de güldürmeye çalışıyor. Amsterdam Borsa Endeksini takip ederek hem Hollanda ekonomisi hakkında bilgi sahibi olabilir hem de Avrupa’da yapacağınız yatırımlara da yön verebilirsiniz.  

AEX Endeksi Nedir?  

AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
AEX Endeksi Nedir? AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa adı AEX olan Amsterdam Borsa Endeksi, Amsterdam hisse senetlerini görüntüleyebileceğiniz bir oluşumdur. 1983 yılında hayata geçirilen bu endeks Paris ve Brüksel ile 2000 yılında birleşerek Euronext haline gelmiştir. Avrupa ve dünya borsasında en çok işlem gören 25 hissenin yer aldığı bu borsa global piyasada çok fazla tanınmamaktadır.  

Sadece AEX’e bakarak dahi Hollanda ekonomisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu endeks içerisinde yer alan şirketlerden bazıları şunlardır; Heineken, Aegon ve Royal Dutch Shell şirketlerini elbette duymuşsunuzdur. Dünya piyasalarına yön veren bu 3 büyük şirket AEX içerisinde listelenmektedir. Günümüzde popülerliği biraz azalmış olsa da 2000’li yılların başında hemen hemen her coğrafyadan insanın tanıdığı bir endeks olduğunu söyleyebiliriz.  

AEX Endeksi Tarihçesi 

3 Ocak 1983 yılında borsaya giriş yapan AEX ilk başladığı gün 100 temel endeks puanına sahipti. Avrupa’nın Euro para birimine geçmesinden sonra değer kaybı olmaması için o dönemin 100 puanı günümüzün 45,378 puanına denk tutuldu. 5 Eylül 2000 yılı AEX için tarihi bir gündü. O gün borsa 703,018 puanı görerek en yüksek değerine ulaştı. 2000 yılından sonra 2, 3 yıl kadar yarıya kadar düşen borsa daha sonrasında kendisini yavaş yavaş toparlamaya başladı. 2009 yılında tüm borsalarda olduğu gibi AEX piyasasında da büyük düşüşler meydana gelmiştir. 

AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler  

AEX içerisinde yer alan şirketler her yıl yenilenmektedir. Her yıl bir önceki yılın verilerini kapsayacak şekilde bir yenileme işlemi uygulanır. İşte bu özelliğinden dolayı AEX piyasalarının canlı olduğunu söyleyebiliriz.  

AEX’de her borsa gibi doğal afet, ekonomik sorunlar, politik olaylardan etkilenmektedir. Aynı zamanda belirli dönemde bilinçli olarak yaptığı hamleler ile yatırımcıların Avrupa ekonomisine olan ilgilerini de tespit eder.  

Yukarıda bahsettik ama yeniden bahsetmek istiyoruz. 2000 yılında Amsterdam menkul Kıymetler Borsası Brüksel ve Paris Menkul Kıymetler Borsası ile birleşme kararı almıştır. Bu birleşime verilen Euronext Amsterdam adı AEX için de geçerlidir.  

AEX Endeksi Nedir AEX Endeksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımız burada sona ermiştir. Global yatırımlarda bulunmak istiyorsanız birçok piyasa ile beraber Amsterdam piyasasını da kontrol etmenizi öneririz.