• AMERIKAN DOLARI
  8,4323
  % 0,06
 • € EURO
  9,9775
  % 0,12
 • £ POUND
  11,6951
  % 0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  485,65
  % -0,04
 • YARIM ALTIN
  1.579,00
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  382905
  % 0,67
 • ETHEREUM/TL
  27928
  % 0,28
 • RIPPLE/TL
  9.08
  % -0,14

Borsa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Borsa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Borsa hakkında bilmeniz gereken ilk şey sabırlı olmayı öğrenmektir. Çoğunlukla yeni giriş yapacak kişiler genelde sudan çıkmış balığa benzemektedir. Ne yapacaklarını, hangi hisseye yatırım yapacaklarını bilmeyen kişiler bu konuda tecrübeli kişilerden yardım istemektedir. Bu yazımız içerisinde Borsa hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Borsa Nedir?

Borsa Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Borsa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Borsa ticari değere sahip mal ve değerli evrakların alınıp satıldığı piyasalardır. Kurumsal değere sahip olan borsaların kendisine haz özellikleri bulunmaktadır. Belirli pazara sahip bu alanda ticari değere sahip her türlü hissenin alınıp satıldığını görebilirsiniz. Atacağınız mantıklı adımlar sizlere bu piyasadan yüklü gelirler elde etmenizi sağlayabilir. Borsa yeni gibi gösterilse de geçmişi 2,000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa sanıldığı gibi basit bir oluşum değildir. Kurumsal özelliğe sahip bu pazara girmek için bazı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Öncelikle kendinize borsada işlem yapabilmek için bir yatırım hesabı açmanız gerekiyor. Bankalar ve aracı şirketler üzerinden oldukça kolay bir şekilde yatırım hesabı açabilirsiniz.

Kimler Borsaya Girebilir?

Borsaya giriş için en sağlıklı yol banka kurumlarını tercih etmek olacaktır. Ülkemizde bulunan her banka müşterilerine borsa konusunda destek vermektedir. Borsaya giriş yapmak için tek bir şart bulunmaktadır. Borsaya giriş yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş geçmişte manipülasyon suçu işlememiş olunması gerekmektedir.

Borsa Nasıl Çalışır?

Borsadan kazanç elde etmek istiyorsanız öncelikle bu piyasanın nasıl çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Dünya ekonomisine büyük oranda katkılar sağlayan borsa tek fiyat oluşumlu bir piyasadır. Borsada kağıt fiyatları arz ve talep durumuna göre belirlenmektedir. Borsa alt yapısını oluşturan arz ve talep hisse fiyatlarının belirlenmesine olanak sağlamaktadır.

Borsada Neye Yatırım Yapmalı

Borsa denildiği zaman ülkemizde birçok kişinin aklına sadece ve sadece hisse senedi gelmektedir. Ancak işin içine girdiğinizde birçok farklı yatırım aracının olduğunu göreceksiniz. Borsa içerisinde hisse senedinin yanı sıra bono, tahvil, borsa endeksi, borçlanma araçları, vadeli işlem sözleşmeleri, repo, emtialar, kıymetli madenlere de yatırım yapabilirsiniz.

Borsa Nasıl Öğrenilir?

Borsadan para kazanmak istiyorsanız iyi bir eğitim almanız gerekmektedir. Önceden borsa insanlar arasında bir sır gibiydi. Günümüzde birçok borsa milyarderi tarafından düzenlenen eğitimlerle borsa öğrenebilir, kendinize ek bir gelir oluşturabilirsiniz.

Borsa hakkında bilmeniz gerekenler yazımız ile temel konularda bilgileri aldığınızı düşünüyoruz. Tabi ki borsadan para kazanmak öyle sanıldığı kadar kolay bir işlem değil. İçgüdülerinizi güvenmeli ve grafikleri iyi analiz etmelisiniz. Eğer sizin de borsa hakkında bilmeniz gerekenler yazımıza eklenmesini istediğiniz tecrübeleriniz var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.