• AMERIKAN DOLARI
  8,4273
  % -0,01
 • € EURO
  9,9650
  % -0,01
 • £ POUND
  11,6781
  % 0,01
 • ALTIN (TL/GR)
  485,67
  % -0,04
 • YARIM ALTIN
  1.579,00
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  379452
  % -3,26
 • ETHEREUM/TL
  27717
  % -4,40
 • RIPPLE/TL
  8.98
  % -5,96

EFT Nasıl İptal Edilir? | 3 Farklı Yöntem

EFT Nasıl İptal Edilir? | 3 Farklı Yöntem

EFT nasıl iptal edilir? sorusu günümüzde herkesin mutlaka merak ettiği bir sorudur. Bu yazımızda EFT iptal etme hakkında sizlere 3 farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT sistemi bankalar arası para transferine yarayan bir aktarım işlemidir. Her bankada EFT işlemi farklı saatlerde olsa da genel olarak EFT işlemleri sabah 8 ile akşam 5.30 arasında gerçekleşmektedir. Peki, hatalı ya da vazgeçilen bir EFT işlemi nasıl iptal edilir? Bunu 3 yöntem ile anlatalım.

EFT Nasıl İptal Edilir ?

Bankaya Talimat Vererek İptal Etme

EFT nasıl iptal edilir sorusunun 3 farklı çözüm yolu bulunmaktadır. Bunun ilki bankaya talimat vermektir. Bunun için önünüzde bir bilgisayardan gönderdiğiniz EFT sorgu numarası, Tutar, Alıcı IBAN ve EFT işlem saati gereklidir. EFT iptali için bir dilekçe hazırlayarak bu bilgileri de ekleyin ve bu dilekçeyi bankaya gitme, e-mail ya da faz yollarından herhangi biriyle bankaya teslim edin. Böylece EFT işleminiz iptal edilir. Bu yöntemin dezavantajı EFT iptal işleminizin biraz yavaş gerçekleşmesidir.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak İptal Etme

EFT işleminizi yaptığınız bankanın Müşteri Hizmetleri numarasını arayarak sizden istenen bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bu bilgiler genellikle EFT referans numarası, alıcının hesap bilgileri, alıcının adı soyadı ve gönderilen tutar vb. gibi bilgilerden ibarettir. Eğer bilgilerde bir eksiklik yoksa müşteri hizmetleri bu iptal başvurunuzu onaylayacak ve EFT işlem merkezinden EFT’yi geri çağıracaktır. Böylece EFT işleminiz iptal olacaktır. Bu yöntem, ilkine göre daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

İnternet ve Mobil Bankacılık Üzerinden İptal Etme

EFT nasıl iptal edilir sorusunun son yöntemi ise mobil ya da internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Bu yöntemin en avantajlı yanı haftanın her günü EFT iptal işlemini gerçekleştirebilmesidir. Hatta resmî tatiller ve bayramlarda bile bu yöntemle EFT iptal edilebilir. Öncelikle EFT işlemini yaptığınız bankanın internet ve mobil bankacılık uygulamasını cep telefonunuza indirmelisiniz. Daha sonra para transferlerim kısmından ödeme bekleyen EFT işlemleri kısmından iptal et butonuna basabilirsiniz. Bu yöntem ilk iki yönteme göre çok daha hızlıdır.

EFT Alıcıya Ulaşmışsa İptal Edilebilir Mi?

EFT işlemi TCMB tarafından onaylanmışsa EFT iptali mümkün değildir; ancak bankada EFT yoğunluğu varsa EFT işleminiz EFT havuzunda gönderilmek için beklemeye alınır. Böyle bir dönemde EFT iptaliniz gerçekleştirilebilir.

Geç EFT Saatlerinde Yapılan EFT İşlemi İptal Edilebilir Mi?

Genellikle bankalar EFT işlemi yapabilmeniz için mesai bitiminden sonra 1 saat ek süre verir. Bu süre içinde yapılan EFT işlemi iptal edilebilir. Fakat bu süre içinde EFT yapılıp verilen süre sonrası EFT iptali yapılamaz.