• AMERIKAN DOLARI
  8,4195
  % -0,10
 • € EURO
  9,9968
  % 0,11
 • £ POUND
  11,7113
  % 0,15
 • ALTIN (TL/GR)
  485,62
  % -0,02
 • YARIM ALTIN
  1.581,00
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  407455
  % 3,10
 • ETHEREUM/TL
  30101
  % 5,97
 • RIPPLE/TL
  9.47
  % 4,46

En İyi Yatırım Araçları Hangileridir?

En İyi Yatırım Araçları Hangileridir?

En iyi yatırım araçları yaşamında refah seviyesine ulaşmak isteyen yatırımcıların bilmek istedikleri bir konudur. Özellikle ekonominin küçülmeye devam ettiği şu günlerde, var olan birikimlerimizi koruyabilmek için kazançlı bir yatırım yapmak gerekebilir.

Türk lirasının her geçen gün değer kaybetmesi, insanların özellikle TL dışı yatırım araçlarına yatırım yapmasını gerektiriyor. Yaptığınız yatırımdan değer kazanabilmek için, piyasa şartlarına göre gelişen dinamikleri iyi seçmeniz gerekiyor. Peki en iyi yatırım araçları hangileridir? Fazla risk almadan nasıl yatırım yapabilirim?

 • Altın
 • Döviz
 • Borsa
 • Mevduat Faizi
 • Yatırım Fonları
 • Gayrimenkul

En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

Altın

Altın son dönemlerin en çok kazandıran ve en iyi yatırım araçları arasındadır. Son 20 yılda TL bazında 70 kat değer kazanarak ne kadar kazançlı bir yatırım aracı olduğunu ispat etmiştir. Normal şartlarda bir şeye olan talep artıyorsa, arzın yani üretimin de artması gerekir, ancak altında böyle bir şey yoktur. Dünyada sadece belli miktarda altın olduğundan altın fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. TL dışı bir varlık olan altın aynı zamanda dövizin getirisinden de etkilendiğinden pek çok yatırım aracına kıyasla güvenilir bir yatırımdır.

Döviz

Döviz, bir ülkenin yerel para birimi dışındaki diğer tüm para birimleridir. Enflasyonu düşük olan para birimi, enflasyonu yüksek olan para birimine karşı değer kazanır. Bu da iki para çifti arasında fiyat farkına neden olur. Türkiye’de enflasyon her zaman yüksek olduğundan, dolar ve Euro gibi para birimlerine karşı sürekli olarak değer kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Dövize yatırım yapan insanlar, aradaki fiyat farkından yararlanarak paralarının değerini korurlar.

Borsa

Borsa, Forex, hisse senedi her zaman en iyi yatırım araçları arasında yer almaktadır. Hisse senedi borsası, yüzlerce şirkete ortak olabileceğiniz halka açık bir pazardır. Borsa’da büyüyeceğini düşündüğünüz bazı şirketlere para yatırır ve onlara ortak olarak elde ettikleri kar ve zarardan pay alırsınız. Borsa her zaman için kazançlı bir yatırım aracı olmuştur. Özellikle Türkiye gibi gelişen ekonomilerin borsaları gelişmiş ülkelere nazaran daha hızlı yükselme göstermektedirler. Büyüyeceğini, gelişeceğini düşündüğünüz şirketlere borsada para yatırarak ortak olabilir ve yatırım yapmış olabilirsiniz. Borsa özellikle dünyanın en iyi yatırım araçları arasında ancak en riskli olanlardan biri olarak biliniyor.

Mevduat Faizi

Yatırım yapmak, bir şey satın almak veya bazı masraflarımızı ödemek için bazen kendi gelirimiz veya birikimlerimiz yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bankalardan kredi çekmek zorunda kalırız. Bankaların kredi dağıtabilmesi için, insanların bankaya para yatırması gerekiyor. Bankalar bu şekilde insanlardan para topluyor ve tekrar insanlara dağıtıyor. Mevduat faizi paranızı değerlendirebileceğiniz güzel bir yatırım aracı olabilir. 

Bankalar, belirli bir vade süresinde sizinle anlaşır ve size ödeyeceği faizi söyler. Sizde kabul eder ya da etmezsiniz ve buna göre paranızı bankaya yatırırsınız. Vade bitiminde banka size anlaştığı faizi öder ve sizin herhangi bir şekilde faizi alamama gibi bir şansınız asla yoktur. Nominal açıdan risksiz bir yatırım olduğundan sıkça tercih edilmektedir.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları da en sık yatırım yapılan ve aynı zamanda getirileri oldukça yüksek olan yatırım araçlarından biridir. Yatırım fonları, aynı anda birden fazla yatırım aracına yatırım yapan enstrümanlardan biridir. Normal şartlar altında borsadaki bütün hisselere tek tek yatırım yapmak zordur veya aynı anda hem altına hem de dövize yatırım yaparken, alım satım bakımından ciddi maliyetler ödeyebilirsiniz. Yatırım fonlarının maliyetleri çok düşük olduğundan, aynı anda yüzlerce yatırım aracına yatırım yapabileceğiniz ve bunun için hiçbir şekilde vakit kaybetmeyeceğiniz bir yatırım aracıdır. 

Gayrimenkul

Ev fiyatları malum ancak eğer birikmiş paranız varsa gayrimenkul en iyi yatırım araçları arasında yer almaktadır. Gayrimenkul, konut, arsa gibi taşınmaz malvarlıkları anlamına gelir. Gayrimenkule yatırım yapmak, faizlerin düşük olduğu dönemlerde mantıklıdır çünkü çok yüksek konut satışları meydana gelir, yani bu dönemlerde kredi maliyeti ve geri ödemesi azaldığı için konuta talep artar ve zamanla konut fiyatlarında artış sağlar. Dünyada ortalama konut fiyatları enflasyon kadar değer kazanırken, bazı gayrimenkuller enflasyonun çok üzerinde değer kazanabilir, bunun için o konutlara olan talebin ve satışların her geçen yıl artması gerekir.