• AMERIKAN DOLARI
  8,4381
  % 0,04
 • € EURO
  9,9700
  % -0,01
 • £ POUND
  11,6805
  % 0,10
 • ALTIN (TL/GR)
  486,01
  % -0,69
 • YARIM ALTIN
  1.581,00
  % -0,80
 • BITCOIN/TL
  408370
  % 3,31
 • ETHEREUM/TL
  29715
  % 3,92
 • RIPPLE/TL
  9.4
  % 2,85

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesiz kredi almak vatandaşlar için biraz kafa karışıklığına sebep olabilir. Çünkü kredi almak için kredi notu dışında nelerin dikkate alındığı hangi gelirlerin sayıldığı biraz karışık.

İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle geçmişe nazaran bankacılık işlemlerine talep ciddi oranda arttı. Güncel teknolojiye entegre edilen bankacılık sistemleri sayesinde neredeyse herkes rahatlıkla tüm hizmetlerden faydalanabiliyor. Günümüzde online bir şekilde kredi başvurusu yapıp arzulanan paraya ulaşmak oldukça mümkün. Bununla beraber bankalar çeşitli kampanyalarını duyurarak birçok fırsat tanıyıp kredili ürün kullandırma imkanı veriyor. Özellikle gelir belgesiz kredi almak isteyenler kredi veren bankaların kapısını çalıyor. Nihayetinde maaş dışında kabul edilip edilmeyen gelirlerin ne olduğuna dair kafa karışıklığı var. Hal böyleyken gelir belgesiz kredi veren bankalar listesi işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer bu kuruluşlardan birisini tercih ederseniz yüksek ihtimalle olumlu yanıt alacaksınız.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

N Kolay

40 bin Türk Lirası’na kadar limit tanıyan banka, 60 ay vade imkanıyla hizmet vermekte. Aktif Bank’ın müşterilerine gösterdiği kolaylıklara benzer biçimde sigortasız biçimde kullanma hakkı vardır.

Enpara

Finansbank’ın şubesiz bankacılık hizmetin sunduğu Enpara ise 60 bin liralık limit tanırken yine 60 ay vadelidir. Sigorta ve dosya masrafı ödemeden elde edeceğiniz paranın yanında eğer bir hesabınız yoksa açmanızı tavsiye ederiz.

CEPTETEB

Türkiye Ekonomi Bankası çağa ayak uydurup şubesiz hizmet vermeye uzun bir süredir başlarken 40 bin TL limitle 60 ay vadelik kredi vermektedir. TEB, aldığınız kredinin sigorta masrafları hariç hiçbir dosya masraf ücreti ödemeden alabilmenizi belirtmektedir.

Akbank

Geniş müşteri kitlesine hitap ederken yine 40 bin TL miktarında 60 ay vade süresince kredi alınabilir.

Ayrıca altını çizmek istediğimiz nokta ise listelediğimiz finans kuruluşları tahsis ücreti talebinde bulunabilir. Alınan kredinin en çok binde 5’i olarak hesaplanabilmektedir. Söz gelimi 10.000 TL’lik alım yaptıysanız ödemeniz gereken maksimum 50 TL’dir.

Bankalar Neye Bakarak Kredi Veriyor ?

Normal şartlar altında gelir sahibi olmayan veya kazançlarını resmi formatta belgeleyemeyenlerin hiçbir şekilde borç niteliğinde bir para alamaması gerekir. Fakat gelir belgesiz kredi alınan bankalar, finansal risk analizlerinin gelişmesiyle ve değerlendirilen veri kapsamlarının artmasıyla kredi vermeye başladı. Birkaç ana faktörden ziyade derinlikli ekonomik veriler göz önünde tutulup adımlar atılıyor. Bankalar neye bakarak kredi veriyor derseniz:

Kredi Notu

Bugüne dek işlem yaptığınız tüm bankalar hesap hareketlerinizi, ödeme geçmişinizi Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşır. Bürodaki uzmanlar tarafından yapılan incelemelerin ardından finansal kayıtlarınız değerlendirilir ve puanlandırılır. Dolayısıyla düzenli şekilde ödemelerini yapmış, bankalarla sıkıntılı süreçler yaşamamışsanız kredi notu bakımından yüksek puan alırsınız ve kredi veren bankalar açısından kendinizi ilk sıralarda bulursunuz. Ardından gelir belgesi olmadan kredi başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devletteki Sigorta Verileri

Kredi başvurusu yaptıktan sonra geçmiş sigortalı çalışma durumlarınız e-Devlet üzerinden inceleniyor. Aslında tam manada yasal biçimde açıklanamasa bile hizmet dökümünüze, vergi levhanıza bakılarak verilen parayı ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda fikir sahibi olunuyor. Böylelikle fiziksel olarak gelir belgesiz talepte bulunsanız bile resmi gelir kazancınız araştırılabiliyor.

Kredi Alırken Maaş Dışında Kabul Edilen Gelirler

Bankaların kredi alırken dikkat ettiği şartlar için asıl nokta sigortalı çalışarak gelir sağlamaktır. Fakat durumuz buna müsait değilse elde ettiğiniz diğer kazançları gösterip güven sağlamanız mümkün. Resmi kayıtlara geçilebilen kredi alırken maaş dışında kabul edilen gelirler şöyledir:

 • Kira gelirini gösterecekseniz tapusu sizin adınıza kayıtlı olmalıdır.
 • Emekli geliri yine kabul gören diğer gelirlerden birisidir.
 • Konut kredisi için aynı adreste ikamet edilen tüm aile bireylerinin gelir durumuna bakılabilir.
 • Çiftçilerin resmi şekilde gösterdiği kazançlar kabul edilmektedir.
 • SGK haricinde şirket ortaklığı yaparak para kazananlar bunları gösterebilir.
 • Dönemsel, sezonluk işlerde çalışıp gelir elde edenler de değerlendirmeye alınır.

Gelir Belgesiz Kredi Almak İçin Ne Kadar Süre SGK’lı Olmak Gerekir?

Başvuru yaptığınız zaman içerisinde kazancınızı maaş gibi net biçimde kanıtlayamıyorsanız çeşitli uygunlukları sağlamalısınız. Örneğin şu an gelir belgesiz kredi almak için başvuru yapıp geçmişte ne kadar süre SGK’lı olmak gerekir konusuna bakmalısınız. Kredi veren bankalar genellikle kendi prosedürlerine göre karar verse de son ayrıldığınız iş yerinizde en az 3 ay, toplamda da en az 12 ay sigortalı olmanız şansınızı yükseltir. Pek tabii ki geçmişte çalışılan kurumun niteliğinden tutunda gelirinize ve kredi notunuza kadar bir sürü değişken etkilidir.