• AMERIKAN DOLARI
  8,4368
  % -0,24
 • € EURO
  9,9693
  % -0,45
 • £ POUND
  11,6855
  % -0,37
 • ALTIN (TL/GR)
  486,44
  % 0,09
 • YARIM ALTIN
  1.583,00
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  375087
  % -3,57
 • ETHEREUM/TL
  27108
  % -6,28
 • RIPPLE/TL
  8.88
  % -4,99

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Son zamanlarda yaşanılan ekonomik krizler birçok kişinin işini kaybetmesine neden olmuştur. İşini kaybeden birçok kişi yeni işini hemen bulamayabiliyor. Bu süre zarfı içerisinde kendisinin ve ailesinin masraflarını nereden karşılayacağını merak ediyor. İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu ile beraber yürüttüğü çalışma neticesinde çalışmakta ve iş bulmakta zorluk yaşayan kişilere yeni bir iş bulana kadar devlet tarafından desteklenmesine karar verilmiştir. Bu yazımız içerisinde İşsizlik Maaşı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

2021 İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler
İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Birçok kişinin merak ettiği işsizlik maaşı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sosyal devlet olmanın gereğince işi olmayan her vatandaşa devletin ekonomik olarak destek vermesi gerekmektedir. Söz konusu olan işsizlik maaşını alabilmek elbette aranan bazı şartların olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İşsizlik maaşı ile ilgili merak edilen diğer detaylar;

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşına başvuruda bulunmak isteyen kişiler İŞKUR internet adresini ziyaret etmelidirler. Başvuru ile ilgili tüm ayrıntılar İŞKUR üzerinden ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşını kimler alabilir merak ediyor musunuz? Sigortalı olarak çalışan ancak işveren durumundan ötürü işini kaybeden kişiler işsizlik ödeneğinden yararlanabilirler. Kişinin bu ödenekten yararlanabilmesi için kendi isteği ile işten ayrılamaması gerekiyor. Aynı zamanda iş kusuru ya da bir suçtan ötürü de işten ayrılmaması gerekiyor. İşverenin zorunlu personel çıkarma, iflas etme gibi durumlarla karşılaşması durumunda bu kişilerin işlerine son verilebilir.

İşsizlik Maaşı Alma Koşulları

İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler
İşsizlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

2020 yılı içerisinde işsizlik maaşı alma yasasında değişikliğe gidilmiştir. İşsizlik maaşı alma konusunda aranan şartlar;

 • İşsizlik maaşı kendi isteği ve kusuru ile işten ayrılmayan kişilere verilmektedir.
 • İşsizlik ödeneği başvurusunda bulunan kişilerin sigorta pirini son 3 yıl içerisinde en az 600 gün olacak şekilde yatması gerekmektedir.
 • İşsizlik ödeneği almak isteyen kişiler, iş sözleşmeleri feshedildikten itibaren 3 gün içerisinde ödeneğe başvuruda bulunması gerekiyor. 30 gün içerisinde başvuru yapmayan kişilerin başvuru şansı maalesef tekrar bulunmuyor.
 • Aynı zamanda son iş feshinden önce 120 gün boyunca çalışmış, prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR şubeleri ya da internet üzerinden yapılan başvurular sonrasında ne kadar ödenek alacağınızı da merak ediyor olabilirsiniz. Asgari ücret ile çalışan bir kişi işsiz kaldığı zaman devletten alacağı işsizlik ödeneği 2020 itibari ile 1,015 TL’dir. Asgari ücretin üzerinde maaş alan kişilerin ise 1,488 TL ücret aldıkları görülmektedir. Maaşın yatacağı süre ise 6 ile 10 ay arasında sınırlı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak: https://isfikrim.com/is-fikirleri/