• AMERIKAN DOLARI
  8,4452
  % 0,20
 • € EURO
  9,9827
  % 0,17
 • £ POUND
  11,6751
  % -0,03
 • ALTIN (TL/GR)
  489,81
  % 0,81
 • YARIM ALTIN
  1.591,00
  % 0,69
 • BITCOIN/TL
  393816
  % 4,13
 • ETHEREUM/TL
  28440
  % 3,44
 • RIPPLE/TL
  9.07
  % 0,90

Kripto Para Nedir? Kripto Para Borsasına Giriş

Kripto Para Nedir? Kripto Para Borsasına Giriş

Kripto para nedir sorusu ülkemizde Bitcoin’in değerinin bir hayli yükselmesiyle birlikte insanlar arasında sıkça sorulmaya başlanan bir soru oldu. Bitcoin en büyük dijital para olarak bilinse de daha birçok dijital para olduğunu bilmelisiniz. Şimdi kripto para nedir, nasıl alınır ve satılır, yeni başlayanlar için yol haritasını sizlerle paylaşacağız.

Kripto Para Nedir?

Kripto Para nedir sorusuna kısa bir cevap verecek olursak sanal para ya da dijital para diyebiliriz. Kısa bir tarihi olan Kripto para, ilk kez 2009 senesinde online olarak işlem görmeye başlamıştır. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan dijital platformlarda faaliyet gerçekleştiren kripto paralar, zaman içerisinde dünyada kullanılan ve önemli bir sanal para birimi haline gelmiştir. 

Bunun en büyük sebebi ise sanal paraların herhangi bir merkezde ya da devlete bağlı olmaması ve dolayısıyla devlet ve benzeri kurumlar aracılığı ile kontrolünün sağlanamamasından kaynaklanır. Kripto para borsası rotasına giren durum baştan sona kadar arz-talep dengesi kapsamında değerlendirilir. 

Kripto paralara isteğin çoğaldığında değerleri yükselmekte talebin azalması halinde ise değerleri düşüşe geçiş seyretmektedir. Kripto paraların iki binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Genel itibariyle en çok bilineni Bitcoin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kripto para borsası pek çok devlet kanunlarında ele alınmamış, fakat bazı ülkelerde yasadışı bir şekilde kabul edilmiş ve yasaklanmıştır.

Kripto Para Borsaları

Kripto para nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre kripto para borsasına bir göz atalım. Bu dijital para birimlerinin dünya genelinde yükselişe geçen bir yıldız olmasının neticesinde yalnızca bireysel değil aynı zamanda kurumsal bazda da pek çok firma, bu piyasaya yönelmiş ve para birimlerini bu borsada değerlendirmeyi tercih etmiştir. Kripto para pazarında kripto para imalatı açısından madencilik olarak isimlendirilen bir uygulama vardır. 

Bu uygulama, donanımlı altyapı cihazları ve donanımlı bireyler aracılığı ile gerçekleştirilir. Oldukça maliyetli bir hal alan madencilik, bireysel bazda gerçekleştirilmemektedir. Bunun yerine Madencilik işlemleri ile uğraşmayan fakat Bitcoin piyasasında bulunmak isteyenler açısından bu alışveriş, aracılık statüsünü kazandıran çeşitli platformlar kurulmuştur. 

Bu platformlar aracılığı ile madenciliğe ihtiyaç duymadan kredi kartı kullanımı ile çok kolay bir şekilde istenilen para karşılığında Bitcoin satın alma kolaylığı, kripto para pazarında bulunmak isteyenler için oluşturulmuştur.

Kripto Para Piyasasında Gerçekleştirilen İşlemler

Kripto para borsalarında aracı bir şekilde değişik platformlara uygulanan üyelikler ile birlikte komisyon ücreti ödenmekte ve bu ücret gerçekleştirilen işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Kripto para birimlerinde Bitcoin ve altcoin satın alma değerinin değişmesi gibi durumlarda satma ve birden fazla cüzdan kullanma ya da sahibi olma gibi durumlar arasında coin transferlerini gerçekleştirme, platformda bulunan diğer kullanıcılarla karşılıklı ve normal bir şekilde para karşılığında kripto para transferi gerçekleştirme, pek çok işlem gerçekleştirme şansı bulunur.

Kripto Paralar Nasıl Kullanılır?

Dijital paralara yeni yatırım yapacak olanların kripto para nedir sorunun yanı sıra bu paraların nasıl kullanılacağını da merak ettiklerini biliyoruz. Kripto para birimlerinin en çok ürkütücü yanı, herhangi bir devletin para birimi karşısında oldukça çok daha büyük bir rakama tekabül etmektedir. Bu sebeple gerçekleştirilen online alışveriş işlemlerinde oldukça büyük bir alışveriş söz konusu olabilir. 

Türkiye’de böyle bir uygulama henüz gerçekleştirilmemiş olsa da dünyanın yükselen dev şirketleri, çalışanlarının maaşlarını Bitcoin ya da altcoin olarak değerlendirilen diğer para birimleri üzerinden verilmektedir. Dünya devletleri, sanal para birimlerine tam manasıyla sıcak bakmamaktadır.

Bunun sebebi ise kendi resmi para birimlerinin tedavülden kalkmasına varacak kadar çok büyük korkularının olmasıdır. Bu nedenle sanal para birimlerinin herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan işlem gerçekleştirmesi hem daha avantajlı hem de daha pratik olduğu için basılı para ya da kâğıt para birimlerinin artık önümüzdeki birkaç sene içerisinde yavaş yavaş piyasadan kalkacağı da tartışılan konuların başında gelmektedir.

Kripto Para Nasıl Çalışır?

Peki kripto para nedir haricinde nasıl çalışır sorusuna gelecek olursak; Kriptografi uygulaması aracılığı ile kripto para piyasalarında bir başka kullanıcı, bir başka kullanıcıya ait olan herhangi bir parayı kullanma hakkını elde edememektedir ya da harcayamamaktadır. Kullanıcılara ulaşabilmesi amacıyla gizlilik kurallarından ödün verilmemesine dikkat edilmelidir. Kullanıcıların sisteme girişleri, bir özel anahtarlama sistemi ile olmaktadır.

Özel anahtar, herhangi bir kullanıcının çok fazla yüksek güç olarak sayılabilecek bilgisayar ile tahmin edilmesinin pratikte mümkün olamayacağı çok büyük bir sayıyı taşır. Şu anda dünyada faaliyet göstermekte olan kripto para birimlerinin sayısı sınırlıdır. Özellikle de Bitcoin ya da diğer altcoin olarak adlandırılan para birimlerinin sayısının sınırlı olması değerinin uluslararası çapta faaliyet gösteren kullanıcılar arasında çok daha yükselmesini sağlamıştır.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Kripto para nedir sorusu haricinde en çok merak edilen bir diğer soru da ne bu paraların ne işe yaradıklarıdır. İlk etapta kripto para birimi olarak da kullanıma sunulan Bitcoinin bir elden yönetilmesinin zor olduğu için blok zinciri teknolojisine bağlı bir şekilde geliştirildi ve para transfer işlemlerinde çok daha düşük ve hızlı maliyetler ile gerçekleştirilmesini sağlayan bir teknoloji olarak ortaya çıktığı zaman içerisinde bu teknolojinin yaygınlaşması ve ilerlemesi ile birlikte bugün artık bilinen alternatif Coinleri yani Altcoinler ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Kripto para piyasasında faaliyet gösterip kazanç elde etmek isteyen bireylerin öncelikle kripto para piyasası ile ilgili bütün makaleleri okumaları, bütün eğitimleri almaları ve bütün piyasa hareketlerini çok iyi bir şekilde analiz etmeleri gerekir. İyi bir eğitim aldıktan sonra kripto para borsalarında işlem gerçekleştirip kazanç elde etmek artık mümkün olacaktır. 

Bu nedenle özellikle de sanal para birimlerinin herhangi bir devletin ya da herhangi bir kurum ve kuruluşun denetimi altında olmaması ve uluslararası çapta faaliyet göstermesi çok daha büyük kazançlar elde edilmesini sağlayan en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Bu yazımızda elimizden geldiğince Kripto para nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yeni başlayanların neler yapması gerektiğinden bahsettik. Daha fazla bilgi için Kripto Para kategorimizi inceleyebilirsiniz.