• AMERIKAN DOLARI
  8,6005
  % 0,86
 • € EURO
  10,1421
  % 0,78
 • £ POUND
  11,8752
  % 0,59
 • ALTIN (TL/GR)
  486,86
  % 1,34
 • YARIM ALTIN
  1.581,00
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  408041
  % 0,40
 • ETHEREUM/TL
  29558
  % -3,81
 • RIPPLE/TL
  9.1
  % -3,34

Monero Coin (XMR) Nedir?

Monero Coin (XMR) Nedir?

Monero Coin, gizlilik esasına dayanan bir kripto para birimidir. Bu yazımızda Monero Coin Nedir? Özellikleri nelerdir? gibi merak edilen tüm soruların cevaplarını vereceğiz.

En çok tercih edilen gizlilik esaslı dijital paralar arasında ilk sırada yer almaktadır. Gizlilik esasını sahip bir dijital para olması, sürekli tercih edilmesini sağlamaktadır. Monero Coin (XMR),  en çok tercih edilen ve bu alanda zirvede yer alan gizlilik esaslı bir kripto para birimidir.

Monero Coin Özellikleri

Monero Coin, cüzdan adreslerini gizlemektedir. Birçok kripto parada cüzdan adresi gizlenmediği için herhangi bir kullanıcının cüzdan adresini öğrendikten sonra, öğrenmiş olduğunuz bu cüzdana yapılan tüm para transferlerini ve bu cüzdandan başka hesaplara yapılan tüm para transfer işlemlerini takip etmek mümkün oluyor. Yani o cüzdana ait yapılmış tüm hesap hareketleri izlenebilir oluyor. Monero (XMR)’da ise cüzdan adresi gizlendiği için böyle bir durum söz konusu olmuyor. Monero (XMR) cüzdanları, izlenemiyor ya da takip edilemiyor. Finansal gizliliğe önem veren kişiler tarafından bu özelliği sayesinde Monero (XMR) kullanımı, sıklıkla tercih ediliyor. 

Gizlilik kriptosu özelliğine sahip olan Monero Coin, aynı zamanda hackerlar ve yasa dışı iş yapan kişiler tarafından da tercih ediliyor. Karanlık suç dünyasında en sık kullanılmakta olan coinin Monero (XMR) olduğu öne sürülüyor.  Yapılan araştırmalarda Monero (XMR)’nin  en çok kullanılan ilk 15 kripto para arasında olduğu görülüyor. Diğer altcoinlerle  karşılaştırma yapıldığında bu durum Monero (XMR)’nin  dijital para dünyasında ve borsalarında geçici bir altcoin olmadığını açıkça gösteriyor.

Monero (XMR)’nin bir diğer özelliği ise madencilik yapılma özelliği bulunmasıdır. Monero (XMR), toplamda 16 milyon civarında  üretilerek arz edilmiştir. 

Monero Coin Avantajları Nelerdir?

Monero’nun kullanıcılarına gizlilik sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcıları finansal mahremiyetleri korunur. Finansal mahremiyete sahip olan kullanıcılar, Bu sayede yapmış oldukları alım satım işlemlerini arzu ettikleri gibi gizleme seçeneğine sahip olurlar.  

Monero kullanıcıları, diledikleri zaman yapmış oldukları alım ve satım işlemlerini açık bir şekilde paylaşma imkânına da sahiptir. Böylece Monero kullanıcıları gizlilik durumunu paylaşma veya gizlemede çift yönlü kullanım imkânına sahiptir.

Monero Coin, madencilik işlemi yapılmasına izin vermektedir fakat madencilik işlemleri oldukça zor olması sebebiyle Monero (XMR) coin için  geniş çaplı fiyat dalgalanmaları görülmemektedir.  Madencilik işlemlerinin zor olması, Monero (XMR)’nin manipülasyonlardan etkilenmemesini ve geniş çaplı fiyat dalgalanmaları olmamasını sağlaması sebebiyle yatırımcıların büyük zararlar yaşamasını engellemektedir. 

Monero (XMR), blok limitine sahip olmaması nedeniyle, gün içerisinde üretilmekte olan Monero (XMR) miktarı için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.  

Monero Coin Dezavantajları

Monero’nun kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlamaktadır fakat bu avantajların kötü niyetle kullanılması olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Birçok hacker ve illegal iş yapan kişiler kara para aklamak da dahil çok sayıda iş için Monero (XMR) üzerinden bu kanun dışı İşleri yapmaktadır.

Monero (XMR), kullanıcıların gizliliğini tamamen garanti altına almaktadır fakat çok az sayıda Monero (XMR) kabul eden cüzdan bulunmaktadır.

Kripto para birimleri arasından Monero (XMR)’i ilk defa satın alacak olan kullanıcılar için oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu karmaşık yapı ile uğraşmak istemeyen veya bu karmaşık yapıyı duyarak tedirgin olan pek çok yatırımcı Monero Coin (XMR) alım satım işlemleri yapmaktan vazgeçmektedir.

Monero (XMR), para biriminin izlenemez özellikte olması, yoğun bir madencilik çalışmalarının bulunmaması nedeniyle diğer kripto para birimlerinden farklı bir altyapı kullanmaktadır.

Diğer kripto para birimlerinden farklı bir altyapı kullanması Monero (XMR) ağı içerisinde bazı zamanlar problem yaşanmasına neden olmaktadır. 

Monero Coin , kısa vadeli yatırım yapmak için uygun bir kripto para birimi değildir. Bu yüzden Monero (XMR) yatırımları uzun vadeli yapılmalıdır.